حوزه ی علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز رشت برگزار می کند

دوره آموزشی محراب اندیشه

آشنايي با حوزه علوم اسلامي دانشگاهيان:
 
رشد همه جانبه‌ي انسان و وصولش به مقام والاي انسانيت و قرب به حق، هدف غايي خلقت شمرده مي‌شود. اين امر مبتني بر اصل «علم و معرفت» است، البته دانش و معرفتي كه به «ايمان و يقين» منتهي گردد و اعمال و رفتار و اخلاق انسان را «الهي و صالح» سازد.
 
صد البته چنين انتظاري از همه اقسام علوم متداول در دانشگاهها معقول و ميسور نبوده و نيست. زيرا هر قسم از علوم، با توجه به اقتضاي محتوا، روش و ابزارش، آثار خاصي بر روح و فكر بشر مي‌گذارد.
 
اگرچه علوم تجربي، زندگي مادي و رفاه ظاهري براي انسان فراهم مي‌كند، اما به خودي خود براي ارتقاء و كمال بعد معنوي و اخلاق انسان ناتوان است و وضعيت فعلي بشر كه به رغم پيشرفت هاي فني و صنعتي، دچار بحران معنويت و مملو از ظلم و تباهي است، دليلي بر اين مدعا است. امروزه آشكار شده است كه علم فارغ از اخلاق و معنويات، حيات انسان را به مخاطره مي‌اندازد و جدايي بين علم تجربي و آموزه‌هاي صحيح ديني، شكافي بين دانش فني و اولويت هاي كاربرد آن ايجاد كرده است. اگرچه معلوم شده كه علم وسيله قدرت و سلطه‌ي فني است، اما اين نکته نيز آشکار است که سلطه بر ابزار، بدون جهت گيري خطرناك است و اين جهت گيري را خود علم نمي‌تواند بدهد. دين مي تواند با  ابزارهاي عقلي و ارزشي خود، جهت گيري درست ايجاد كند.
 
بر اين اساس، حوزه علوم اسلامي دانشگاهيان، در بهمن ماه 1377 با هدف تحقق عملي پيوند حوزه و دانشگاه و تربيت دانشجوياني متعهد و متخصص تأسيس گرديد. با راه اندازي حوزه علوم اسلامي دانشگاهيان تهران و باگذشت دو سال از شروع فعاليت ها ومشخص شدن توانمنديهاي  اين حوزه  و نيز تقاضاي برخي از شهرستانهاي كشور و استقبال روز افزون دانشجويان، حوزه علوم اسلامي دانشگاهيان بعد از تشکيل واحد تهران اقدام به تأسيس واحدهايي در مراكز چند استان نمود.
 
 
اهداف حوزه علوم اسلامي دانشگاهيان:
1. تبيين و توصيف ماهيت، مراحل و اهداف انقلاب اسلامي
2. ارتقاء شخصيت اخلاقي و معنوي دانشجو با توجه به اهداف تمدن اسلامي
3. ارتقاء و عمق بخشي معرفت و اعتقادات ديني با توجه به اهداف تمدن اسلامي
4. ارتقاء سطح تحليل و معمل سياسي متناسب با اهداف تمدن اسلامي
5. شناخت ماهيت دانشگاه اسلامي و تلاش در جهت تحول علمي و ساختاري دانشگاه
6. ارتقاء تحليل و فعاليت فرهنگي دانشجويان با توجه به اهداف تمدن اسلامي
 
 
امتيازات حوزه علوم اسلامی:
1 - امکان تطبیق حداکثر 10 واحد از دروس معارف
2 - تاکيد بر رويکرد تربيتي و معنوي
3 - امکان تحصيل معارف ديني به طور همزمان با تحصيلات دانشگاهي
4 - و استمرار هفتگي آن
5 - بهره مندي از اساتيد مجرب
6 - دروس اخلاق هفتگي و مراسم معنوي
7 - آشنايي با معارف جامع ديني
8 - ارائه مباحث مورد نياز دانشجويان
9 - امکان برخورداري از محيط با نشاط معنوي و حلقه دوستان ايماني
 
 
نظر اساتید در مورد حوزه علوم اسلامی
 
استاد حجت‌ الاسلام و المسلمين قرائتي :
حدود 15-16 سال پيش، من به ذهنم افتاد كه بيايم يك حوزه كوچك درست كنيم، ولي خب خدا توفيقش رو به شمار داد(الحمدلله‌رب‌العالمين) در هر حال كار درستي است يعني من با 30 نفر مشورت كردم كه اين كار، كار درستي است. مي‌خوام يك حوزه علميه موقت باشد، فقط يك خورده بايد روي آن كار كنيم.
 
استاد حجت‌ الاسلام و المسلمين پناهيان :
حوزه هاي علوم اسلامي که براي دانشگاهيان طراحي شده و از سالها قبل بنده در جريان اين حرکت زيبا و ارزشمند بودم و کار مقدسي هم بوده، رسالتش اين است که بتواند دانشگاهيان را به سطح علومي که در حوزههاي علميه است نزديک کند و تعامل با سهولت بيشتري صورت گيرد.  اگر يک معرفت ديني در دانشگاهها ارزش و جايگاه خاصي پيدا کند ، اينها هستند که آن ارزش و جايگاه را تشخيص مي دهند و اگر اين شد که يک زماني سره از ناسره تشخيص داده شود و بين حق و باطل تميز داده شود، باز همين دانشگاهياني که اهل علوم حوزوي هستند به اين کار مبادرت خواهند کرد .
 
استاد حجت‌ الاسلام و المسلمين خسروپناه :
ديندار كسي است كه چگونگي عمل كردن را براي رسيدن به سعادت بداند. حوزه علوم اسلامي دانشگاهيان يكي از مراكزي است كه از اساتيد فرهيخته،‌ برجسته و دين‌شناس بهره  مي‌برد. لذا دانشجويان مي‌توانند براي شناخت دقيق دين از چنين مراكزي بهره‌مند شوند تا به دينداري حقيقي دست يابند.
 
 
 
فعاليت هاي فرهنگي حوزه:
1 - برگزاري اردوهاي زيارتي سياحتي(علمي ،معرفتي ،تفريحي)
2 - برگزاري همايش هاي علمي فرهنگي
3 - برگزاري کارگاهاي علمي پژوهشي
4 - ارائه مشاوره درسي و معرفتي بصورت حضوري و مجازي
 
 
 
روال جذب و گزینش دین پژوه در حوزه:
بر اساس آیین نامه آموزشی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان، واجدین شرایط می توانند از طریق ثبت نام اولیه در سامانه hodat.ir و انتخاب مرکز، پس از طی مراحل جذب و گزینش در حوزه مشغول به تحصیل گردند. شرایط ورود به حوزه عبارت است از:
1.متدين به دين مبين اسلام و مذهب شيعه اثني عشري
2.اعتقاد به نظام جمهوري اسلامي و التزام عملي به قانون اساسي و اصل ولايت مطلقه فقيه
3.سپردن تعهد اخلاقي جهت حضور منظم در برنامه‌ها و كلاسهاي آموزشي
4.عدم سوء سابقه فكري، سياسي و اخلاقي در طول دوران تحصيل در دانشگاه
5.اشتغال به تحصيل در مقطع کارشناسی به بالا در يكي از مراكز آموزش عالي مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و يا فارغ‌التحصيل از این مراکز.
6.توانايي گذراندن دروس دانشگاه و اين مركز بطور همزمان.
7.حد اکثر سن برای شاغلین به تحصیل در دوره کارشناسی 25 سال، کارشناسی ارشد 28 سال، دکتری و بالاتر، همچنین فراغت یافتگان از تحصیل، 35 سال.
اساتید دانشگاه که جهت گذراندن دوره‌ها به حوزه مراجعه می‌نمایند، از قانون حد اکثر سن مستثنی هستند.
 
 
دروس اصلی و جنبی حوزه علوم اسلامی
 دروس اصلی: 
نظام اندیشه اسلامی ( دوره ای متشکل از بنیادی ترین مبانی مباحث علوم اسلامی با قرائت امامین انقلاب اسلامی ایران ) 
جهاد اکبر ( دوره ای جهت بهره مندی از مباحث و گام های اخلاقی و ارتباط علم و دین و دریافت های معرفتی و اخلاقی در حوزه عمل به دین مبین اسلام )
رسالت الهی ( دوره ای جهت شناسایی مشکل و ارائه راهکار و ورود عملیاتی دانشجو در حوزه تخصصی و تحصیلی خود با استفاده از ظرفیت های دانشجویی )
دروس جنبی: 
زنگ بیداری
طرح کلی نظام اندیشه اسلامی در قرآن 
اندیشه معارض
نهج البلاغه
صحیفه سجادیه
تاریخ اسلام و سیره
 
جهت اطلاع بیشتر از آیین نامه ها و روالهای آموزشی حوزه به نشانی amoozesh.hodat.ir مراجعه و یا با شماره 01333690378 ( حوزه علوم اسلامی مرکز رشت ) تماس حاصل فرمایید.
 
نشانی ستاد مرکزی: تهران، خیابان فاطمي غربي، نرسيده به خیابان جمالزاده، پلاک 268، حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان کدپستي : 1418643851
شماره تلفن مرکز :  :63484-021
روابط عمومی : 84222503-021
 
نشانی حوزه علوم اسلامی مرکز رشت:
گیلان، رشت، کیلومتر 5 جاده رشت به قزوین، دانشگاه گیلان، سازمان مرکزی، طبقه اول، دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گیلان
01333690378
 
همین الان می توانید از اینجا در دوره « محراب اندیشه » ویژه دانشجویان ورودی 99 دانشگاه گیلان ثبت نام کرده تا جهت مراحل جذب با شما تماس گرفته شود.
 
شبکه های پیام رسان:
با کلیک بر روی آیکن های زیر می توانید وارد شبکه اجتماعی نهاد شوید
     
 
 
کلمات کلیدی
Shahabodin Ghorbani
تهیه کننده:

Shahabodin Ghorbani

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *