نشست شورای دانشگاه گیلان

حجت الاسلام عباسی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در شورای دانشگاه ضمن تبریک ایام ولادت به اعضاء شورا به بیان روایتی از امام جواد (ع) پرداختند.

امام جواد علیه السلام: المؤمن یحتاج إلی ثلاث خصالٍ / مؤمن نیازمند سه خصلت است

توفیقٍ من الله

همه چیز را از خدا خواستن و خود را چیزی فرض نکردن، انسان در مقابل فضل و رحمت و بزرگی خداوند متعال، فقیر مطلق است و برای رسیدن به هر جایگاهی از جمله جایگاه علمی همواره باید دنبال خواستن از خداوند باشد. ارتباط عمیق با خداوند متعال لازمه حرکت در مسیر علم و دانش است.

این ارتباط با خداوند و همه چیز را از خداوند دانستن، فرد را در خدمت رسانی به هم نوعان و فروتن بودن در مقابل دیگران و امانت داشتن خود و داشته های دنیایی وا می دارد.

و واعظٍ من نفسه

موعظه کننده ای از درون، وجدان بیدار داشتن، باید مراقبت کرد که این فطرت و وجدان بیدار دچار غبار نشود.

ارتکاب به معاصی فطرت انسان را غبارآلود میکند لذا این وجدان و فطرت نمی تواند در بزنگاهها مسیر صحیح را به انسان نشان دهد.

و قبولٍ ممّن ینصحه

نصیحت پذیری سومین نیازی است که در این حدیث مطرح است. انسان اهل عقل در مواجهه با موعظه و نصیحتی از روی خیرخواهی در جهت اصلاح امور متواضع است.

ایشان به همگان توصیه داشتند: در مقابل نصیحتهای خیرخواهانهآغوش باز داشته باشیم. خود را در همه حال نیازمند موعظه ببینیم، نه اینکه چون معلم یا رئیس هستیم امکان اشتباه نداریم.

همچنین مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گیلان در پایان اساتید را به ملاحظه حال دانشجویان در ایام سخت کرونا توصیه نمودند.

کلمات کلیدی
Shahabodin Ghorbani
تهیه کننده:

Shahabodin Ghorbani

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *